понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Се планира отворање на Центар за традиционална кинеска медицина

Центарот за традиционална кинеска медицина се планира да се отвори во Штип, и истиот претставува резултат на добрата соработка меѓу Република Македонија и Народна Република Кина.

todorov-2

Поврзани вести

Министерот за здравство, Никола Тодоров, денеска одржа работна средба со новоименуваниот амбасадор на Народна Република Кина во Република Македонија, Н.Е. Вен Џеншун.

На средбата се разговарало за предвиденото отворање на Центар за традиционална кинеска медицина во Република Македонија, со што ќе се овозможи размена на искуства меѓу македонските и кинеските лекари, едукација на кадри во областа на традиционалната кинеска медицина, како и соработка на Бирото за лекови со соодветната институција од фармацевтската дејност во Народна Република Кина.

Воедно, министерот Тодоров и амбасадорот Џеншун разговарале за можноста за организирање на посета на македонски лекари во повеќе кинески болници, со цел одблиску да се запознаат со процесот на лекување во здравствени установи во кои има голема фреквенција на пациенти на дневна основа.

Центарот за традиционална кинеска медицина се планира да се отвори во Штип, и истиот претставува резултат на добрата соработка меѓу Република Македонија и Народна Република Кина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести