четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Се подготвува обвинение заради исчезнатиот малезиски авион

Правната битка ќе „тежи“ неколку милиони долари

China Malaysia Plane

Поврзани вести

Една адвокатска фирма од Чикаго покрена процедура пред судот во САД против авиокомпанијата „Малезија ерлајнс“ и компанијата „Боинг“ поради исчезнување на авионот на летот МХ370.

Со започнувањето на оваа законска процедура пред судот во Илиноис може да се означи почетокот на правната битка која чини неколку милиони долари.

Фирмата „Рибек Ло Чартед“ соопшти дека упатила барање со кое бара обезбедување на документи кои што се однесуваат на тоа конструкцијата, механичните проблеми или управувањето со авионот да се можни причини за пад на авионот.

„Веруваме дека двете тужени страни се одговорни за трагедијата на летот МХ 370“, се наведува во соопштението објавено во Куала Лумпур.

„Од исклучителна важност за жртвите кои ги застапуваме сите одговорни страни да бидат исправени пред правдата, без исклучок“, стои во соопштението.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести