среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се подготвува план за прочистување на избирачкиот список

906BD2B5D341184DBC3D7ADA4D5F92DC

Последни вести

ДИК подготвува акциски план со кој ќе го прочистува избирачкиот список со три мерки: административна – комјутерска проверка, одење од врата на врата и анкета, пишува 24 вести. За планот допрва треба да се изјаснат партиските претставници во Комисијата за избирачки список.

Од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се согласија, од опозициските СДСМ и ДПА немаше претставници. Во краткиот допис до медиумите од СДСМ само информираа дека не присуствувале на состанокот бидејќи според нив е беспредметно да се дебатира парцијално, само за дел од 5 те точки кои тие ги бараат за да бидат теми на разговор со власта.

Според Бедредин Ибраими до крајот на 2014 година треба да бидат направени подготовките за сите три методи како и тоа колку секој од нив би чинел за подоцна да може да се произнесат и партиите но и членовите на ДИК . Од невладината МОСТ пак велат дека овие методи се меѓународно проверени и не треба ДИК да се стреми кон избор на само еден од нив.

Ова е прв работен состанок на ДИК по одржаните претседателски и парламентарни избори на кој се разгледуваше едно од најчувствителните прашања во изборниот законик односно прочистувањето на избиралкиот список кој предизвикува низа реакции кај експертската домаѓна и меѓународна јавност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести