недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се повеќе тинејџери од БиХ заминуваат на џихад во Сирија

Уште еден тинејџер од БиХ сакал да замине на џихад во Сирија.

sirija 1

Поврзани вести

Шестнаесетгодишниот Армин Делиќ, австриски државјанин кој потекнува од БиХ е уапсен при обидот за побегне на џихад во Сирија. Тој пред неколку дена побегнал од станот во кој живеел со родителите и тоа во време кога во полн ек е потрагата по Сабина Селимовиќ и Самра Кешиновиќ, за кои исто така се верува дека заминале во Сирија.

Тинејџерот е вратен во Виена од страна на полицијата.

Иако нема официјални информации за овој случај, се верува дека тинејџерот бил член на вехабиска заедница во Виена.

Неговите родители биле загриќени бидејќи постои можност нивниот син да трган во Сирија з да војува и дека може да биде осомничен, со оглед на тоа дека бунтовничките групи во Сирија најчесто се поврзани со Ал Каеда.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести