Спорт

Се повеќе кандидати за местото на Раиконен

Се повеќе кандидати за местото на Раиконен

Иако Валтери Ботас беше сметан за речиси сигурна замена за Кими Раиконен во тимот на Ферари идната сезона, работите полека се компликуваат, а тој добива конкуренција.

Според голем број специјализирани автомобилистички портали, во игра влезе и 26-годишниот Даниел Рикиардо кој минатата сезона беше одличен и како голем аутсајдер оствари дури три победи во Светскиот шампионат. Интересно е тоа што лани, тој возеше со четирикратниот светски првак Себастијан Фетел кој би можел да му биде партнер и во Ферари.

Токму Фетел, како што велат неофицијалните информации, е главен противник на ангажирањето на Рикиардо бидејќи тој и во Ред Бул покажа дека нема намера да му ја препушти доминантната улога во тимот.