петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Се’ повеќе Швајцарци работат четири дена во неделата

Една од основните причини поради која Швајцарците се почесто се одлучуваат за работи со скусено работно време е можноста да не работат во петок и да имаат на располагање продолжен викенд за одмор и рекреација.

[vajcarija

Последни вести

Бројот на Швајцарцит кои работат четири дена во неделата се зголемува од година во година. Во последните 20 години бројот на вработените во Швајцарија со полно работно време е намален од 73 на 64 отсто, пренесе весникот „20 минит“.

Една од основните причини поради која Швајцарците се почесто се одлучуваат за работи со скусено работно време е можноста да не работат во петок и да имаат на располагање продолжен викенд за одмор и рекреација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести