сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се’ повеќе сиромашни во Црна Гора

siromastija

Поврзани вести

Стапката на сиромаштија во Црна Гора за минатата година изнесуваше 11,3 отсто, односно околу 70.000 жители, месечно располагале со помалку од 182,43 евра.

Според податоците од Заводот за статистика, стапката на сиромаштија во Црна Гора во минатат година значително се зголемила, бидејќи во 2011 година изнесувала 9,3 отсто, а во 2010 година била речиси двојно помала, односно, 6,6 отсто.

Се наведува дека во 2012 година сиромаштијата е зголемена во урбаните, а намалена во руралните области.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести