четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

ФОТО: Се преврте автобус полн со студенти, 14 загинати

Четиринаесет лица загинаа, а 30 се повредени од вкупно 50-те патници што се наоѓале во автобусот кој се преврте по страшната сообраќајна несреќа на околу 150 километри јужно од Барселона.

spanija-bus-1

Последни вести

Четиринаесет лица загинаа, а 30 се повредени од вкупно 50-те патници што се наоѓале во автобусот кој се преврте по страшната сообраќајна несреќа на околу 150 километри јужно од Барселона.

spania-bus-5

Во автобусот се превезувале студенти на меѓународна размена. Како што пренесуваат светските медиуми студентите биле на размена на Универзитетот во Барселона во рамки на програмата „Еразмус“.

spania-bus-2

Несреќата се случила недалеку од гратчесто Фрегиналс, 150 километри јужно од Барселона, а автобусот се враќал од традиционалниот фестивал во Валенсија.

spanija-bus-4

Најчитани вести