петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се преврте автобус во Хрватска, 12 лица повредени

a

Последни вести

Автобус се преврте изутринава околу 3:30 часот на линијата Сплит-Белград, при што повредени се 12 лица.

Во автобусот имало седумнаесет патници, а според неофицијалните информации никој од патниците не е во животна опасност.

a1

Еден патник е веднаш префрлен во болница во Загреб, четири лица по извршен преглед се згрижени во Домот за култура Поповача, а дванаесет лица се превезени во болницата во Сисак, од каде се упатени на понатамошна дијагностика.

a2

Од Белград е испратен автобус кој патниците ќе ги превезе до Србија. Автобусот бил технички исправен, а пред вклучувањето во сообраќајот извршени биле сите потребни подготовки на возилото, наведуваат од компанијата.

a3

Возачите во оваа компанија се вработени веќе дваесет години.

a4

На сите патници им е пружена неопходната лекарска помош, вели конзулот на Србија во Хрватска, Зоран Васиљевиќ, кој додава дека е во постојана врска со лекарите и здравствените установи каде се згрижени патниците.

Најчитани вести