петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Се продава 165 хектари државно земјиште

Нивите ќе се продаваат со електронско јавно наддавање. Цената ќе се утврдува на лицитација, а предност ќе имаат тие што веќе ја користат земјата.

Competitor ploughs during the World Ploughing Championship in Vrana

Поврзани вести

Министерството за земјоделство годинава продава 165 хектари државно земјоделско земјиште. Нивите се наоѓаат во Велес, Kуманово, Градско, Прилеп, Гевгелија, Свети Николе и во Долнени, а нивната големина се движи од неколку декари до 13 хектари.

Заинтересираните земјоделци прво треба да испратат иницијатива за купување, по што ќе следи оглас за собирање на понудите.

Нивите ќе се продаваат со електронско јавно наддавање. Цената ќе се утврдува на лицитација, а предност ќе имаат тие што веќе ја користат земјата.

Максимум земјиште што може да купи на едно физичко или правно лице е 20 проценти од вкупната површина што се продава годинава.

Јавниот увид за локацијата на парцелите трае 90 дена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести