понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Се самозапали студент од Тибет

Во знак на отпор кон кинеската управа на Тибет од 2009 година се самозапалија околу 130 Тибеќани.

student

Последни вести

Тибетски студент се самозапалил на 17 септември во градот Хезуо во североисточната кинеска провинција Гангсу, соопшти денеска организацијата за заштита на човековите права „Слободен Тибет“ со седиште во Лондон, објави МИА.

Ова е прв случај на самозапалување во последните пет месеци. Многу Тибеќани ги обвинуваат кинеските власти за верска и културна репресија, но Пекинг тврди дека тие имаат целосна верска слобода.

Пекинг истакнува дека вложил големи средства кои на Тибет му донеле модернизација и подобри животни услови.

Не се знае зошто момчето одлучило да се запали, но агенциите потсетуваат дека во знак на противење на кинеската администрација во Тибет од 2009-та година па наваму се запалиле околу 130 Тибетанци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести