петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Се стеснува просторот во кој што се бара малезискиот авион

ostatoci od maleziskiot avion

Поврзани вести

Додека малезиските власти истакнуваат дека се стеснува просторот за потрага по патничкиот авион на „Малезија ерлајнс“, кој што исчезна на осми овој месец, официјален Пекинг најавува испраќање на специјален пратеник на консултации во Куала Лумпур.

„Постојат докази за делумна комуникација меѓу авионот и контролата на летање од земја на 19 минути по полноќ. Во овој момент, таа трансмисија не е разбирлива и се истражува“, рекол вршителот на должност малезиски министер за сообраќај, Хишамудин Хусеин.

Тој додал дека никаков одговор не е добиен од авионот во 1,15 часот, кога контролата на летање од земја испратила порака, што укажува дека леталото веќе не е поврзано на мрежа.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести