недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се удавија 12 мигранти во близина на турскиот брег

Повеќе од 3.000 мигранти и бегалци загинаа оваа година додека се обидуваа да стигнат до Европа, а најголем дел од нив се удавија во Медитеранот.

Седумнаесет мигранти се удавија во Егејско Море

Седумнаесет мигранти се удавија во Егејско Море

Поврзани вести

Во близина на бревгот на Турција потона брод со бегалци при што се удавија 12 луѓе додека 25 се спасени, објави МИА.

Турската крајбрежна стража извлекла тела од дрвен брод кој пловел од брегот кај Ајвалик кон грчкиот остров Лезбос, јави Анадолија. Спасувачките тимови успеале да спасат 25 луѓе од бродот кој тонел и кои испраќале повик за помош преку мобилни телефони.

Не е наведена националноста на мигрантите.

Повеќе од 3.000 мигранти и бегалци загинаа оваа година додека се обидуваа да стигнат до Европа, а најголем дел од нив се удавија во Медитеранот.

Најчитани вести