сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се укина визниот режим меѓу Албанија и Бразил

vizi1

Последни вести

Албанското Министерство за надворешни работи соопшти дека се укинува визниот режим меѓу Албанија и Бразил, јави МИА.

– Одлуката е донесена по заокружувањето на потрбените законски процедури, во соработка со бразилската страна. На овој начин се овозможува реципрочно укинување на визите и за обичните албански и бразилски граѓани, стои во соопштението.

Како што се наведува во соопштението на овој начин државјаните на двете земји може слободно да се движат на територијата на Албанија и Бразил. Државјаните на двете земји може да престојуваат во Албанија, односно Бразил, најдолго 90 дена сметано од денот на влез во содветната држава.

Албанското Министертсво за надворшени работи искажува задоволство за оваа олеснителна околност со која на граѓаните им се дозволува слободно движење на териториите на двете држави.

Најчитани вести