Свет

Се урна авион на Бахами, девет лица загинаа

Се урна авион на Бахами, девет лица загинаа

Сите девет патници и членови на екипажот загинаа при вчерашното уривање на мал авион на островот Големи Бахами.

Во соопштението на бахамското Министерство за транспорт и авијација се наведува дека авионот „Лир 36 егзекјутив џет“ полетал од главниот град на Бахамите, Насау и се урнал околу 17 часот по локално време при слетувањето на меѓународниот аеродром Гран Бахами.

Се’ уште не е позната причината за несреќата.