сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Се урна хеликоптер на северот од Ирак

helikopter_pad-peru-500x320

Поврзани вести

Ирачки хеликоптер, кој доставувал хуманитарна помош за раселените Јазиди на планината Синџар, се срушил, изјави денеска, портпаролот на ирачката војска, генерал Касим ал Мусави.

Мусави додаде дека се работи за хеликоптер од руско производство, но не наведе ништо друго подетално за несреќата.

Илјадници Јазиди, припадници на малкцинство кое зборува курдски јазик, побегнаа од своите домови на почетокот на август, бидејќи џихадистите од Исламската држава го зазедоа нивниот град.

Хуманитарна помош по воздушен пат, освен ирачката војска, последниве неколку дена им доставуваат и САД и нејзините сојузници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести