сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се урна воен хеликоптер на НАТО во Кабул, пет војници загинаа

американскиот полковник Брајен Трајбус изјави дека се случил инцидент, при што хеликоптерот закачил сајла која држела балон за набљудување и оти балонот се откачил од врската.

Се урна воен хеликоптер на НАТО во Кабул

Се урна воен хеликоптер на НАТО во Кабул

Последни вести

Воен хеликоптер на коалициските сили во Авганистан се урна вчера при слетувањето во НАТО база во Кабул, при што загинаа пет војници, а петмина се повредени.

Сите загинати се припадници на силите на НАТО, но засега не се знае нивната националност.

Британското Министерство за одбрана соопшти дека двајца нејзини припадници се меѓу загинатите во несреќата на хеликоптрот Пума Мк2. Во соопштението се наведува дека хеликоптерот се урнал во недела во 16.15 по локално време и дека истрагата е во тек.

Претходно, воениот портпарол, американскиот полковник Брајен Трајбус изјави дека се случил инцидент, при што хеликоптерот закачил сајла која држела балон за набљудување и оти балонот се откачил од врската.

Според авганистански очевидец, сајлата се замотала околу роторот на хеликоптерот, кој потоа се урнал.

Најчитани вести