понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Се урна зграда во кинескиот град Гуијанг, 15 лица исчезнаа

616200_rusenje-zgrade-kina01tanjugfoto-ap_ff

Последни вести

Најмалку 15 лица се водат за исчезнати по уривање на станбена зграда во градот Гуијанг, во кинеската провинција Гуејџоу, поради лизгање на земјиште, додека спасувачките екипи ги пребаруваат урнатините, јавија градските власти, објави МИА.

Во станбениот блок живееле 114 лица. Зградата се урнала по активирање на лизгање на земјиштето предизвикано од поројни дождови.

Според локалните власти 98 станари се на безбедно, а со 16 не може да се дојде во контакт

Најчитани вести