недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се зајакнува истрагата по малезискиот авион

Авионот, што на 8 март полета од Куала Лумпур кон Пекинг, со 239 патници и членови на екипажот, без какви и да е индикации, го сменил правецот и едноставно исчезнал од уредите за контрола на летењето.

maleziski avin

Последни вести

Речиси четири месеци по мистериозното исчезнување на малезискиот авион, за кој истрагите до сега не дадоа никаков резултат, малезискиот министер за одбрана Хисамудин Хусеин соопшти дека  Малезија, Кина, Австралија и експерти од 26 други држави ја зајакнуваат истрагата.

Авионот, што на 8 март полета од Куала Лумпур кон Пекинг, со 239 патници и членови на екипажот, без какви и да е индикации, го сменил правецот и едноставно исчезнал од уредите за контрола на летењето.

Малезиската морнарица ги завршува подготовките за опремување на уште еден голем воен брод мини подморници, сонари и други апарати кои на морското дно ќе можат да детектираат дури и остатоци од пластика. Финасирањето на опремата на овој брод ја презедоа три најголеми компании од Малезија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести