среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Се зголемува бројот на бегалци и мигранти на грчките острови

132998374

Последни вести

На островите во северниот дел на Егејското Море има се повеќе заглавени бегалци и мигранти, соопштија грчките власти.

Како што јави дописникот на МИА од Атниа, на островите Лезбос, Хиос и Самос моментно има 7.614 идентификувани лица, кои се подготвени да заминат за Пиреја.

Во последните 24 часа на островот Лезбос се регистрирани 821 нови бегалци, со што вкупниот број, само на овој остров достигна 5.019 идентификувани бегалци и мигрантите.

На Хиос се регистрирани 2.081, а на островот Самос 514 бегалци и мигранти.

Најчитани вести