вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Се зголемува бројот на тенкови на истокот во Украина

Ukraine

Поврзани вести

Концентрација на тенкови и друго различно оружје е забележано на приодите на Славјанск. Неколку оклопни возила се видени во околината на Краматорск, а во една воена колона стручњаците забележале ракетни системи „Град“.

Информациите за концентрирање на војска на истокот од Украина се појавија послдиве неколку денови.

Вршител на должноста – министер за одрана на Украина, Михаил Коваљ, во понеделникот кажал дека вооружените сили на Украина се подготвени за специјална операција на истокот во земјата, наведува Глас на Русија.

Рускиот министер за внатрешни работи, Сергеј Лавров, при посетата на Пекинг изјавил дека Русија бара од Киев да пресатне да праќа таканаречени безбедносни сили на истокот од Украина, бидејќи тоа е во спротивно со одредбите на меѓународното право.
Лавров, исто така истакнал дека употребата на сила во југоисточна Украина е неприфатлива и дека на земјата и се потребни уставни реформи.

„Уверени сме дека употребата на сила за решавање на проблемот во југоисточна Украина е неприфатлива, како и дека уставните реформи мораат да претставуваат основа за решавање на кризата“, кажал рускиот шеф на дипломатијата по состанокот со кинескиот колега во Пекинг.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести