вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Се зголемува ДДВ во Кипар

kipar

Поврзани вести

Во Кипар од понеделник влегува во сила наредбата на Министерството за финансии за зголемување на данокот на додадена вредност за еден отсто, односно отсега ќе изнесува 19 отсто, што опфаќа 80 отсто од стоките и услугите во земјата, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Овој чекор се презема во согласност со обврските кои Владата ги презеде во рамките на минатогодишниот договор со Тројката, меѓународни кредитори, ЕК, ЕЦБ и ММФ, за обезбедување на антикризна помош на земјата во висина од десет милијарди евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести