четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Седница на ДИК за промена на логото за претседателските избори

ДИК ќе одлучува околу промената на логото за кампањата на Илијаз Халими од ДПА

pretsedatelski izbori logo

Поврзани вести

Државната изборна комисија денеска треба да одржи седница на која ќе биде разгледано барањето на група избирачи за промена на логото под кое ќе се претставува претседателскиот кандидат Илијаз Халими од Демократската партија на Албанците.

Седницата требаше да се одржи вчера, но поради неприсуство на сите членови, претседателот Никола Рилкоски ја одложи за денеска.

Предизборната кампања за претседателските избори почнува од понеделник и ќе трае до 11-ти април. Првиот круг од изборите е закажана за 13-ти април. Во трката за шеф на државата влегуваат четворица кандидати актуелниот претседател Ѓорге Иванов, Стево Пендаровски со поддршка од Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Поповски од ГРОМ и Илијаз Халими од ДПА.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести