недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Седум европски дневни весници договорија партнерство

vesnici

Последни вести

Седум големи европски дневни весници договорија партнерство, што вклучува споделување на содржини и заеднички истражувања, објави МИА.

Седумте весници партнери се германскиот „Велт“, шпанскиот „Паис“, италијанскиот „Република“, францускиот „Фигаро“, белгискиот „Соар“ и швајцарските весници „Тагес анцајгер“ и „Трибјун до Женев“.

Тие се обединуваат во Европска алијанса на водечки дневни весници (Leading European Newspaper Alliance). Весниците ќе објавуваат статии по сопствен избор на заедничка платформа. Во случај на големи настани весниците партнери во исто време ќе објавуваат исти интервјуа, репортажи и коментари.

– Си поставивеме цел секој ден да објавуваме една или две статии, кои по наша проценка се важни. Ќе определиме теми за кои можеме заеднички да истражуваме, изјави уредничката на „Фигаро“, Софија Бенгана

Најчитани вести