петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Седум лица убиени од џихадисти во Мукдадија

novv-630x289

Последни вести

Седум лица, меѓу кои двајца новинари се убиени од џихадисти на групата „Исламска држава“ во ирачкиот град Мукдадија, на 90 километри североисточно од Багдад.

Али ал Ансари и уште еден новинар од сателитската телевизија Ал Гадир се убиени, изјави нивниот директор Карим Фадел.

Двајца нивни колеги, Мустафа Хамид и Куса Сахиб од државната телевизија на Ирак се повредени.

Во нападот загинале вкупно седум лица. Според некои очевидци станува збор за артилериски напад врз Мудадија, додека според други за бомбардирање и борби во северниот дел на градот.

Најчитани вести