вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Седум млади музичари ќе свират со Македонската филхармонија во МОБ

Влезот на концертот е бесплатен.

mob

Поврзани вести

Седум млади музичари, по пат на селективни аудиции, се избрани за настап со оркестарот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи во Салонот на МОБ, в среда, во 20 часот, под диригентската палка на Ле Фи Фи.

Како солисти ќе настапат Ивана Јанаќиева (пијано), Мила Јаневска (сопран), Тамара Тодоровска (виолончело), Ева Богоевска (виолина) и Љубица Делева (виолина) од ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ – Скопје, Христијан Јовановски (кларинет) од ДМУ – Битола, и Демир Кантуровски (кларинет) од ДМУ „Сергеј Михајлов“ – Штип. На програмата се дела од Моцарт, Вебер, Брух, Сарасате, Мендес и Виењавски.

Влезот на концертот е бесплатен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести