понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Седум Палестинци убиени во Појасот Газа

Најмалку седум Палестинци се убиени синоќа во израелски воздушен напад во Џебел, во северниот дел на Појасот Газа, а други двајца во воздушен напад на југ во Деир ал Бала.

DF079C2051AC4048831C882F6BD6B6B7

Последни вести

Најмалку седум Палестинци се убиени синоќа во израелски воздушен напад во Џебел, во северниот дел на Појасот Газа, а други двајца во воздушен напад на југ во Деир ал Бала.

Претходно 17-годишно момче загина во воздушен напад врз градот Газа. Со тоа во петтиот ден од израелската воена кампања против палестинските ракетни напади од Појасот Газа, бројот на загинати достигна 113 лица.

Од вторникот околу 660 гранати и ракети се истрелани кон Израел од Појасот Газа. Вкупно 140 од нив се пресретнати од противвоздушниот систем „Железна купола“.

На израелска страна нема жртви, но десетина лица се повредени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести