недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Седум земји-членки на ЕУ, сакаат Албанија да добие статус на кандидат-член

albanskavlada

Поврзани вести

Седум земји-членки на Европската унија инсистираат Албанија да добие статус на кандидат-член.

Земјите што сакаат Албанија да добие статус за кандидат-член се: Бугарија, Италија, Австрија, Унгарија, Хрватска, Естонија и Ирска.

Воздржани по ова прашање биле: Германија, Франција, Велика Британија, Данска и Холандија. Најмногу сомнежи имала Холандија, каде Парламентот побара од Владата да стави вето на ваквата одлука.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести