среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Седуммина загинаа во стампедо на опозициски митинг во Пакистан

Imran_Khan

Последни вести

Седуммина приврзаници на некогашниот познат играч на крикет а сега опозициски политичар Имран Хан загинаа, а 40 се повредени во стампедо на еден антивладин митинг во централен Пакистан, соопштија денеска официјалните лица.

Митингот во рамките на кој Хан одржа говор, беше готов кога луѓето одеднаш сакале да излезат низ една капија на стадионот. Хан го напуштил стадионот пред инцидентот.

Според полицијата, на митингот присуствувале повеќе од 40 илјади луѓе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести