недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Седумнаесет мигранти загинаа во две нови несреќи во Егејско Море

migranti

Поврзани вести

Седумнаесет мигранти загинаа во двете нови несреќи во водите на Егејското Море, јавија грчките медиуми.

Кусо пред полноќ синоќа грчките власти добиле сигнал за превртен чамец во регионот на Калимнос.

Првичните информации биле дека околу сто бегалци, паднале во морето. Веднаш е започната спасувачка операција, при што досега се спасени 138 бегалци, а од морето биле извадени 14 тела.

Грчката крајбрежна стража трага по исчезнатите, а нивната точна бројка не може да биде утврдена. Во регионот дува силен ветер.

Рано изутринава покрај островот Родос глисер на крајбрежната стража спасил шест бегалци и извадил три тела од морето. Се трага по уште три лица.

Најчитани вести