петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Седумнаесет тела извадени од под лавината на Монт Еверест

116782303

Последни вести

Седумнаесет жртви од лавината која погоди дел од базниот камп на Монт Еверест по силниот земјотрес кој вчера го погоди Непал.

Шеесет и едно лице е рането од снежната маса, која затрупа дел од базниот камп, изјави Анг Шеринг Шерпа, претседател на Непалската алпинистичка асоцијација.

Според него поради невремето едвај денеска од Катманду долетал првиот хеликоптер за да ги земе ранетите од кампот.

 

Најчитани вести