четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Шефот на Канцеларијата за безбедност на Украина е агент на ЦИА?

valentin-nalivajcenko-foto-reuters-1397412388-479133

Поврзани вести

Шефот на Службата за безбедност на Украина, Валентин Наливаjченко бил врбуван од ЦИА. Тоа го изјави поранешниот шеф на ССУ Александар Jaкименко.

Наливаjaченко бил врбуван од ЦИА во време кога работел како генерален конзул на украинската амбасада во Вашингтон. Наливајаченко одржувал контакти со американското разузнавање и по заминувањето на дипломатската служба.Конкретно, во периодот од 2006 до 2010 година, кога веќе еднаш бил на чело на ССУ.

Јакименко потенцрираше дека во зградата на ССУ во Киев цел еден кат е позајмен за работа на вработените на ЦИА.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести