недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шефот на македонската дипломатија во посета на Индија

nikola poposki

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска и утре, ќе оствари официјална посета на Индија.

Во рамки на посетата, министерот Попоски ќе оствари средби со високи претставници на индиската Влада. Предвидени се средби со министерот за надворешни работи Салман Куршид, државниот министер за надворешни работи, Пренит Кор, како и министерот за трговија и индустрија, Ананд Шарма.

Воедно, министерот Попоски ќе ги презентира нашите економски капацитети и поволности за инвестиции и водење бизнис пред една од двете најголеми стопански комори на Индија.

Оваа посета на министерот Никола Попоски претставува уште една можност за унапредување на политичкиот билатерален дијалог, како и натамошно продлабочување на соработката  помеѓу Македонија и Индија во сите области од заемен интерес.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести