петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 32

До сега уапсени 32 илјади за време на истрагата за обидот на преврат во Турција

133361379

Поврзани вести

Во интервју за турската телевизија НТВ, Боздаг вели и дека против 70.000 се покренати постапки под сомнение за поврзаност со исламскиот проповедник кој живее во САД, Фетулах Ѓулен, а којшто турската влада го обвинува дека стои зад обидот за преврат во Турција на 15 јули, пренесе БТА.

– Турција гради нов суд во градот Синџан, близу главниот град Анкара, а во план се и други правосудни установи, каде што ќе им биде судено на сите следбеници на Ѓулен, вмешани во обидот за преврат, додаде Боздаг.

Турција го смета движењето на Ѓулен за терористичка организација.

Најчитани вести