сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

„Сега знам“- нова книга од Зоран Пејковски

Пејковски е поет, прозаист, драмски автор, театарски критичар и главен и одговорен уредник на неделникот „Јавност“ од Битола.

download (1)

Последни вести

Деновиве, во издание на „Македонија Презент“ од Скопје, излезе од печат новата поетска книга „Сега знам“ од Зоран Пејковски.
Пејковски е поет,прозаист, драмски автор, театарски критичар и главен и одговорен уредник на неделникот „Јавност“ од Битола.

Неговата поетска книга „Сега знам“ му е посветена на прерано починатиот поет Љубе Цветановски. Стихозбирката содржи вкупно 32 песни поделени во шестециклуси: „Искушение на животот“,  „Твои сонувачи“, „Повторно ќе се вратиш меѓу нас“,  „Сакам да ја знам“,  „Осветување на темелот“ и „Не барај од мене“.

На крајот од книгата се објавени рецензиите за книгата: „Стихови за болката, вечното и вечноста“ од Панде Манојлов и „Минување низ татнежот на тишината“ од Петре Димовски.

Станува збор за интимна, исповедна и трогателна лирика која читателот воопшто не го остава спокоен и рамнодушен и на најубав можен начин уште еднашпотсетува и го враќа споменот на ликот и делото на истакнатиот поет, прозаист и патеписец Љубе Цветановски.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести