понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Секој осми Црногорец поседува оружје

Црна Гора има голем број жители кои поседуваат оружје

pistol so kursumi

Поврзани вести

Над 62 илјади граѓани на Црна Гора поседуваат оружје, односно секоја осма полнолетна личност поседува оружје, покажуваат податоците на тамошното Министерство за внатрешни работи.

Најмногу, на основа на законите, оружје поседуваат во Подгорица и тоа 13.154 жители.

Полицијата, според податоците од 2013-та година, и’ се одземени 820 парчиња оружје, од кои што 281 било во илегална сопственост.

Според податоците од 2012-та година, во Црна Гора се регистрирани 212 кривични дела недозволено држење оружје и експлозивни материјали, а полициските службеници во текот на годината надлежните обвинители поднеле 150 кривични пријави против 179 лица поради основано сомневање дека направиле 210 такви кривични дела.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести