четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Секој петти жител на Бугарија сака да ја напушти земјата и да најде работа во ЕУ

20 отсто од жителите на Бугарија сакаат да ја напуштат татковината во потрага за подбра егзистенција

sofija

Поврзани вести

Околу 20 отсто од државјаните на Бугарија сакаат да ја напуштат земјата за да работат во некоја од земјите членки на Европската унија, покажуваат најновите истражувања.

Едно од истражувањата е спроведено два месеци по отворањето на европскиот пазар за работна сила.

Анкетата спроведена во период од петти до 11-ти февруари на примерок од 1.000 испитаници покажува дека процентот на луѓе на возраст од 18 до 39 години, кои сакаат да работат во странство, е двојно поголем од просекот и достигнува 37 отсто.

Освен возраста, факторите кои што влијаат на желбата за миграција се местото на живеење и етничката припадност.

Поголем интерес за заминување од просечниот е регистриран меѓу припадниците на ромската и турската заедница.

Високото образование не е пресудно за напуштање на Бугарија, па така учесниците во анкетата со високо образование кои сакаат да работат во странство е под просекот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести