среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Секој преглед во „Мој термин“ по 10 минути

Специјалистите ќе треба за 10 минути да прегледаат еден пациент, а во текот на осумчасовното работно време, преку системот за закажување „Мој термин“ да имаат закажано 36 прегледи кои треба да ги завршат за шест часа, а еден час да им биде резервиран за пациентите што доаѓаат на контрола.

nikola

Последни вести

Министерот за здравство Никола Тодоров ги задолжил директорите на болниците, до трети овој месец да направат распоред на термините за преглед на пациентите за ноември, а ако тоа не го сторат, следат казни и креирање на термините од Министерството, пишува весникот Вест.

Според новото укажување, како што пишува „Вест“, специјалистите ќе треба за 10 минути да прегледаат еден пациент, а во текот на осумчасовното работно време, преку системот за закажување „Мој термин“ да имаат закажано 36 прегледи кои треба да ги завршат за шест часа, а еден час да им биде резервиран за пациентите што доаѓаат на контрола. На почетокот на секој работен ден, е предвиден половина час за задолжителен утрински колегиум, а во текот на работното време половина час пауза за лекарот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести