четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Секој втор граѓанин на БиХ има психички проблеми

Во БиХ исто така е зголемена употребата на антидепресиви и седативи, што се гледа од официјалните податоци на фондот за здравствено осигурување.

sarajevo

Последни вести

Секој втор граѓанин на Босна и Херцеговина има психички проблеми, изјави потпретседателот на Здружението на психијатри во земјата Абдула Кучукалиќ за „Независне новине“, по повод Светскиот ден на психичкото здравје, објави МИА.

Базирајќи ја својата оценка на долгогодишните клинички испитувања, тој истакна дека бројот на ментални нарушувања се намалил особено во споредба со годините непосредно по војната во Босна, а најголемиот непријател на психичкото здравје во моментот е стресот.

– Можам да кажам дека најголемиот виновник е нашето општество, кое не може да постигне политичка согласност и економски развој и да создаде можност за работа, истакна Кучукалиќ.

Во БиХ исто така е зголемена употребата на антидепресиви и седативи, што се гледа од официјалните податоци на фондот за здравствено осигурување.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести