петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Секуларната партија „Нидаа Тунес“ води на изборите во Тунис

tunis

Последни вести

Главната секуларна партија во Тунис „Нидаа Тунес“, освои над 80 места во новиот 217-член Парламент, по која следи исламистичката партија „Ал Нахда“ со 67 места, според неконечните резултати од вчерашните парламентарни избори, објави МИА.

Официјалните резултати ќе бидат објавени подоцна денеска.

„Ал Нахда“ освои најмногу места – 89 во 2011, на првите слободни избори во Тунис по падот на претседателот Зин ал Абидин бен Али.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести