Спорт

Селта ја совлада Барселона

Селта ја совлада Барселона

Домаќинот по првиот дел водеше со 3:0, а Барселона успеа само да намали на еден гол разлика (3:2 и 4:3), но немаше време да остане непоразена.

Трет нерешен резултат во серија оствари и Реал Мадрид откако дома одигра 1:1 со Еибар.

Успех во ова коло постигна Атлетико Мадрид на гостувањето кај Валенсија и изби на првата позиција на табелата.

Резултати од 7.коло:

Валенсија – Атлетико Мадрид 0:2,
Реал Мадрид – Еибар 1:1,
Еспањол – Виљареал 0:0,
Малага – Атлетик Билбао 2:1,
Селта – Барселона 4:3,
Депортиво – Хихон 2:1,
Осасуна – Лас Палмас 2:2,
Севиља – Алавес 2:1,
Гранада – Леганес 0:1 и
Реал Сосиедад – Бетис 1:0.

Табела: Атлетико Мадрид 15, Реал Мадрид 15, Севиља 14, Барселона 13, Виљареал 13, Атлетик Билбао 12