среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Селтик, Динамо (З), Стеауа можни противници на Работнички

LIGA SAMPIONI

Последни вести

Како и што се очекуваше, новиот фудбалски шампион на Македонија, тимот на Работнички е сместен во аутсајдерската група кога е во прашање ждрепката за 2. квалификациско коло од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. 

Популарните “романтичари” својот противник ќе го дознаат на 23 јуни, а од позвучните противници ги извојуваме Стеауа (Романија), Селтик (Шкотска), БАТЕ Борисов (Белорусија), Спарта Прага (Чешка), Динамо Загреб (Хрватска), Лудогорец (Бугарија), Макаби Тел Авив (Израел), Шериф Тираспол (Молдавија), Марибор (Словенија), Слован (Словачка), Актобе (Казахстан), Вентспилс (Латвија), Карабах (Азербејџан), Хелсинки (Финска).

Се уште не се завршени шампионатите во Полска, Унгарија и Србија, а таму многу поблиску до шампионската титула се екипите на Легија Варшава, Дебрецин и Црвена Звезда.

Работнички со пласманот во квалификациите од Лигата на шампионите си обезбедија и 375.000 евра, гарантираната финансиска заработка од УЕФА. Првите натпревари од 2.квалификациско коло се играат на 15/16. јули а реваншите се седум дена подоцна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести