недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Семејното насилство не престанува и покрај казните и кампањите

29062012111612_semejno-nasilstvo

Последни вести

Од први јануари годинава стапи на сила новиот Закон за превенција, спречување и заштита од семејно насилство. Според новите законски одредби привремените мерки за заштита од семејното насилство ги изрекува Основен суд по предлог на Центарот за социјална работа, а предвидена е парична казна од 2.500 до 5.000 евра во денарска противвредност за непочитување на одлуката од страна на насилникот.

Но, и покрај строгите казни за сторителите и кампањите за заштита на жртвите од семејното насилство, сепак сеуште има случаи кога поединци се обиделе да ги разрешат семејните несогласувања со оружје или со тупаници. Уште не поминал првиот месец од новата 2015-та година а веќе беа забележани неколку вакви посериозни случаи.

Иако најчести жртви на семејно насилство се жените, не се ретки случаите кога и мажите се жртви. Така, на 14-ти месецов 25- годишна скопјанка со боксови го нападнала својот сопруг, при што му нанела тешки телесни повреди. До физичката расправија дошло откако сопругот повеќе од два месеци до раните утрински часови се задржувал во чајџилница.

Од здобиените повреди нападнатиот сопруг морал да побара медицинска помош во Државната болница. Докторите му ја дале потребната медицинска помош по што лицето било пуштено на домашно лекување. Според полициски извори, против насилната жена била покрената кривична пријава за семејно насилство.

На 19-ти јануари, кривична пријава и 30-дневен притвор заработи 33-годишниот штипјанец Т.Ј. поради основано сомневање дека се обидел да си ја убие сопругата со сабја.

Тој по претходна расправија со сабја на сопругата и нанел тешки телесни повреди во пределот на главата и раката на неговата сопруга. Истата била пренесена во болницата во Штип каде е задржана на лекување и е надвор од животна опасност.

Покрај тоа што семејните расправии помеѓу сопружниците најчесто ескалираат со насилство, неретко се случува и роднините кои се во крвно сродство да се обидат семејните несогласувања да ги решат по пат на насилство.

На 16-ти месецов кривична пријава беше поднесена против 23-годишниот тетовец Р.Е. поради основано сомение дека истиот е сторител на кривично дело „убиство во обид“.

Имено пријавениот на 15.01.2015 година во семејниот дом му нанел убодни рани во градниот кош и расекотини на стомакот и главата на неговиот 38 – годишен брат Б.Е.. На пријавениот му беше одредена мерка притвор во времетрање од 30 дена.

Според податоците на МВР, во првото полугодие на 2014 за 16,1 отсто бил зголемен бројот на кривични дела за семејно насилство во однос на истиот период во 2013-та и биле регистрирани 389 кривични дела сторени при семејно насилство, за разлика од 2013-та кога биле регистрирани 335 кривични дела.

Сите институции и граѓански организации кои се занимаваат со ова прашање, се согласни дека семејното насилство не е приватен, туку проблем од општествени размери. Зголемениот број, се согласуваат, е резултат на зголемената свест на жртвите и нивното охрабрување да го пријават случајот.

Во насока на зајакната борба против семејното насилство донесен е системски Закон за превенција, спречување и заштита од семејно насилство, кој стапи на сила од 1 јануари годинава. Законот предвидува привремените мерки за заштита од семејното насилство да ги изрекува Основен суд по предлог на Центарот за социјална работа, а предвидена е парична казна од 2.500 до 5.000 евра во денарска противвредност за непочитување на одлуката од страна на насилникот.

Како новина е предвидено судот да може да изрече привремена мерка за заштита врз основа на стручен наод и мислење на Центарот за социјална работа, како и врз основа на полицискиот извештај и предлогот за отстранување од домот и забрана за приближување во период од најмалку 14 дена. Изречената одлука за привремената мерка за заштита судот во рок од 6 часа од одржаното рочиште треба да ја достави до органот за прогон, кој во рок од 12 часа по приемот ја доставува до сторителот на семејното насилство. Доколку тој доброволно не го напушти домот во рок од два часа, полициските службеници ќе го отстранат.

Најчитани вести