петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Сенаторот Сандерс ќе влезе во трката за претседателски избори во САД

Bernie-Sanders_6430HR

Последни вести

Сенаторот Берни Сандерс од Вермонт, за американските медиуми изјави дека ќе се бори за номинацијата на Демократската партија за претседателските избори што следната година ќе се оддржат во САД, јави БТА.

Вклучувајќи се во трката за номинацијата на Демократската партија, во која сериозен фаворит е Хилари Клинтон, Сандерс во интервју за Асошиетед прес изјави дека луѓето не треба да го потценуваат и истакна дека долги години неговата политика на „демократски социјализам“ им се допаѓала и на демократите, и на републиканците, и на независните во Вермонт и затоа тој верува дека неговата порака може да наиде на прием во целата земја.

Сандерс се надева да собере стотици милиони долари за својата предизборна кампања од претставниците на средната класа, од вработените Американци, кои сакаат да се вклучат во неговата борба со интересите на „големите пари“ во американската политика.

Тој вети дека ќе се бори со „неприлично големата“ нееднаквост во приходите и за „УСА тудеј“ кажа дека гласачите сакаат коренита промена така што во иднина владата ќе работи за обичните Американци, а не само за милијардерите.

Се очекува Сандерс денеска да даде официјална изјава за својата желба да се вклучи во трката за Белата куќа.

Најчитани вести