петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Сенатот ја прифати новата италијанска влада

Италија добива влада која што има тешка задача

renci

Поврзани вести

Италијанскиот Сенат ја потврди новата влада на италијанскиот премиер Матео Ренци, по расправата во која било заклучено дека таа може да ја поттикне економијата во земјата.

Сенатот ја прифатил владата кој Ренци ја предложил пред три дена, а која е составена од широка коалиција од демократи на десниот центар како и партијата на поранешниот премиер Силвио Берлускони.

Ренци, лидер на Демократската партија, изјавил дека му е потребна поддршка за „смелата визија“ за заживуваање на италијанската економија која стагнира.

Тој рекол дека Италија, оптварена со долгови, мора да ги „излечи“ своите јавни финансии не поради германската канцеларка Ангела Меркел или шефот на Европската централна банка која од Италија бара сериозно да ги сфати работите, туку за иднината на следните генерации.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести