среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Сепак слетал на копно? Нов курс во потрагата по малезискиот авион

Сепак, истражувачите не навеле име на земјата во која би можело авионот да слетал.

malezija

Поврзани вести

Потрагата по исчезнатиот малезиски авион кој сообраќаше на летот МH370 не даде резултат, а истражувачките тимови најавуваат дека доколку во наредните неколку денови не испливаат делови од леталото текот на истрагата ќе се промени.

Тогаш истражувачите предвид ќе ја земат и теоријата дека „боингот” не слетал во Индискиот Океан, туку дека се спуштил на копно.

„Доколку во текот на наредните неколку дена не дојдеме до позитивни резултати во истрагата, ќе мора да се прегрупираме и да ја разгледаме можноста дека авионот можеби слетал на копно”, рекол извор од меѓународниот тим на истрагата за странските медиуми.

Сепак, истражувачите не навеле име на земјата во која би можело авионот да слетал.

„Претпоставката за слетување на авионот во зафрлен дел на копното не е невозможна, со оглед на фактот дека не најдовме ништо што би можеле да го поврзиме со леталото. Сепак, малку е апсурдно да се мисли дека некоја земја го крие леталото, кога повеќе од 20 држави се вклучија во истрагата”, рекол неименуваниот извор.

Потрагата трае веќе 45 дена, а семејствата на исчезнатите патници губат секаква надеж. Малезиските власти се надеваат дека дека ќе се приклучат и други земји кои ќе сакаат да ги споделат своите сателитски и радарски податоци со цел да ја помогнат истрагата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести