понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Серена елиминирана, Федерер и Ѓоковиќ во трето коло

Откако уште во првото коло на вториот грен слем турнир Ролан Гарос, беа елиминирани шампионката од 2011 година Кинеската Ли На и Данката Каролине Вознијацки, турнирот во Париз заврши и за бранителката на титулата Американката Серена Вилијамс.

ser v

Последни вести

Откако уште во првото коло на вториот грен слем турнир Ролан Гарос, беа елиминирани шампионката од 2011 година Кинеската Ли На и Данката Каролине Вознијацки, турнирот во Париз заврши и за бранителката на титулата Американката Серена Вилијамс.

Помалата од сестрите Вилијамс е елиминирана од Шпанката Габрине Мургоса со 6:2, 6:2. Неколку часа претходно од турнирот беше елиминирана и нејзината постара сестра Венус, која загуби од Словачката Ана Шмиедлова со 6:2, 3:6, 4:6.

Вториот носител во машка конкуренција Србинот Новак Ѓоковиќ во три сета беше подобар од Французинот Жереми Шарди со 6:1, 6:4, 6:2.

Во трето коло на турнирот се пласира и Швајцарецот Роже Федерер, кој беше подобар од Аргентинецот Диего Шварцман со 6:3, 6:4, 6:4

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести