Спорт

Серена го освои Мајами

Серена го освои Мајами

Американската тенисерка Серена Вилијамс е победничка на ВТА турнирот во Мајами, откако во финалето ја совлада Кинеската На Ли со 7:5, 6:1. Вилијамс уште еднаш ја покажа својата доминација во женскиот тенис, а нејзината противничка имаше сили да се спротистави само во првиот сет. Ли одлично го почна првиот сет, имаше водство од 5:2, но не успеа да го освои. По ова Вилијамс влезе во ритам залужно стигна до својата седма титулар во Мајами