петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Серена по трет пат најдобра спортистка во изборот на АП

serena-wilijams-majami-6-624x320

Поврзани вести

Светскиот женски тениски рекет број еден Американаката Серана Вилијамс, по трет пат е избрана за најдобра спортистка на САД во изборот на агенцијата АП.

Таа доби 55 од вкупно 96 гласови, оставајќи ги зад себе кошаркарката Брирни Грајнер и пливачката Миси Френклин, кои добија 14, односно 10 гласови.

Серена ( 32) сезонава триумфира на 78 од вкупно 82 натпревари на турнирите, освои 11 титули и заработи 12 милиони долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести