сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Серена се израмни со Еверт, далеку напред се Навратилова и Граф

Најдобрата светска тенисерка во моментов Серена Вилијамс се израмни со Крис Еверт по бројот на недели поминати на првото место на ВТА листата.

Серена се израмни со Еверт, но далеку напред се Навратилова и Граф

Серена се израмни со Еверт, но далеку напред се Навратилова и Граф

Поврзани вести

Помладата од сестрите и денеска осамна на чело и ја почнува 260-та недела како лидер на ВТА листата.

Исто толку има и нејзината сонародничка Еверт, но јасно е дека Вилијамс идната недела ќе ја помине бидејќи нема никој што може да ја загрози во меѓувреме.

Сепак, засега далеку пред неа се Мартина Навратилова со 332 и Штефи Граф со 377 недели, па се поставува прашање дали се тие достижни за Серена имајќи предвид дека таа во саботата наполни 34 години.

Серена граби кон рекорд - уште една година со исто темпо и ќе стане тенисерка со најдолг стаж на врвот

Серена граби кон рекорд – уште една година со исто темпо и ќе стане тенисерка со најдолг стаж на врвот

Многу поверојатно е Вилијамс да ги стигне двете тениски легенди според бројот на последователни недели поминати на првото место на ВТА листата. Од оваа недела, таа е 137 седмици на чело, а со оглед на огромната бодовна предност пред конкурентките, јасно е дека таму ќе остане најмалку уште половина година. За да ја стигне Навратилова и се потребни 19 недели, односно нешто помалку од пет месеци, додека Штефи Граф и “бега” 49 недели, односно малку повеќе од 11 месеци.

На денешната ранг листа, Серена Вилијамс е на првото место со 11.500 бода, речиси 5.000 повеќе од второпласираната Симона Халеп.

Најчитани вести